Divadlo company.cz

Současný provozovatel Divadla Komedie: z.s. DIVADLO COMPANY.CZ, d.s.

Obačnské sdružení Divadlo Company.cz bylo založeno v roce 2003 Evou Bergerovou.

V roce 2004 vyhrálo výběrové řízení na provoz tehdejšího Divadla Solidarita, dnešního Strašnického divadla. Vznikl funkční tým, který ze stagiony poloprofesionálních a amatérských souborů vybudoval profesionální divadlo s náročnou dramaturgií, cílenou na vzdělaného a informovaného diváka. Vznikla tak první a dosud jediná repertoárová scéna Prahy 10 - obvodu s více než 110.000 obyvateli. Svůj program divadlo realizovalo na třech scénách - velký sál s variabilní kapacitou až do 200 míst, malý sál tzv. Auerbachův sklep s kapacitou 40 míst a divadelní klub Třetí scéna s kapacitou až 50 míst. Postupem času se vyprofilovala dramaturgie do dvou základních linií: Klasická dramata a dramatizace světového repertoáru v netradiční interpretaci a výrazná díla současných autorů. S každou sezónou se rozšiřovaly zkušenosti realizačního týmu co do produkční, ekonomické i obchodní strategie.

Během působení DIVADLA COMPANY.CZ se ve Strašnickém divadle vytvořil stálý okruh spolupracujících umělců, od hereckého souboru, přes stálý okruh režisérů, výtvarníků a hudebníků.

Strašnické divadlo se za provozu DIVADLA COMPANY.CZ stalo kulturním centrem Prahy 10. Kromě repertoárového provozu se zde odehrály stovky představení pro školy i pro rodiny s dětmi. Konaly se zde koncerty, přednášky, jednorázové i kontinuální workshopy a výstavy.

Na podzim roku 2011 výhralo DIVADLO COMPANY.CZ výběrové řízení na novhého provozovatele Divadla Komedie, kde v říjnu roku 2012 zahájilo svou první sezonu.

 

SMĚŘOVÁNÍ A DRAMATURGIE DIVADLA COMPANY.CZ V DIVADLE KOMEDIE
První dramaturgickou linií jsou hry (případně dramatizace) současných světových autorů, s převahou autorů východní provenience.
Druhá dramaturgická linie spočívá v každoročním uvedení jedné světové premiéry českého (či slovenského) autora. Hry budou vznikat na objednávku a konkrétně pro soubor Divadla Komedie. Do této kategorie také spadají plánované a s autory již domluvené dramatizace českých próz.
Třetí dramaturgickou linií je pak občasné uvedení s tvůrci obzvlášť rezonujícího, moderně interpretovaného velkého klasického titulu.

Zásadním poznávacím znakem dramaturgie DIVADLA COMPANY.CZ by měla být Slovanská orientace s důrazem na Polskou dramatiku a divadelní produkci.

DIVADLO COMPANY.CZ se tedy bude kontinuálně věnovat jak dramatickým novinkám, klasikům našim, polským, případně též slovenským, či ruským, tak zvát k pohostinským režiím významné polské režiséry a navazovat spolupráci s blízkými východoevropskými a českými divadelními soubory.