Ježíškova armáda / Viliam Klimáček

Informace

Kostýmy: Milan David
Scéna: Milan David
Asistent režie: Ondřej Mataj
Dramaturgie: Markéta Bidlasová
Obsazení:
Magda, vedoucí nádražního bufetu a ovečka v betlémě – Hana Kusnjerová
Kašpar, posunovač vagónů a První král – Jakub Chromeček
Marie, vlaková průvodčí a Panna Marie – Kristýna Leichtová
Melichar, přednosta stanice a Druhý král – Vilém Udatný
Baltazar, výpravčí a Třetí král – Jan Hofman
Anděl - v převleku turisty, slepce a policisty – Jaromír Nosek
Josef, suspendovaný strojvůdce a Svatý Josef – Michal Slaný

 

 

"Uvnitř jsme všichni tak trochu Romové."

Ježíškovu armádu napsal Viliam Klimáček v roce 2013 přímo pro Divadlo Komedie a jeho herce.

V předvánočním čase ruší provoz na jedné malé železniční stanici. Řešení soukromé apokalypsy nabízí skupince železničářů příchozí cizinec, jímže je, jak lze postupně vytušit, Anděl nebeský. Skupinka se formuje v divadelní spolek, který vyráží do Vídně vyřešit své existenční problémy předváděním betlémského příběhu. Mírné komplikace se objevují už při konkursu na Pannu Marii, větší pak nastávají ve Vídni. Naši železničáři se vybarvují - alkoholismus, hříchy z minulosti, pokřivenost charakterů, sobectví, lenost a hloupost, to vše je třaskavý koktejl, který je završen malým zázrakem v přímém přenosu.

Hra dramaturgicky navazuje na linii nazvanou “východní beznaděj”, tentokrát však v poněkud vitálnějším, komediálnějším balení. Klimáčkova komedie je zároveň vtipná, dojemná i mrazivě aktuální, lehkonohá i filozofující. Je v ní Anděl zachránce, který nemá spojení a nedokáže zachraňovat. Malé osobní zpovědi, jichž jsme schopni jenom za nepochopitelně dlouhé jízdy v tunelu. Zázrak, který není řešením ničeho. Lidské smetí, které se nehodlá měnit, a hlavně nic po sobě uklízet. A úplně malinký kousek naděje na závěr. Kdyby to nebylo tolik k smíchu, bylo by to k pláči.

Délka představení: 1 hodina  a 45 minut s pauzou

 

Děkujeme Švandovu divadlu za zapůjčení zkušebny.
Děkujeme Karlovi Basákovi za zapůjčení historického kostýmu a bijáku.

Datum premiéry: 2014-06-05

O autorovi

Viliam Klimáček je spisovatel, režisér, zakladatel divadla GUnaGU, v posledních letech najhranější slovenský dramatik. Vystudoval lékařskou fakultu v Bratislavě, pracoval na kardiochirugické klinice, potom odešel na volnou nohu. Napsal více než 40 divadelních her, získal 7-krát cenu Alfréda Radoka. Psal i experimentální pohádky, básně, rozhlasové hry a operní libreta, v současnosti pracuje i pro televizi a film. Za konceptuální knihu Noha k nohe získal mezinárodní cenu IBBY. Román Námestie kozmonautov vyhrál v soutěži Román 2006, byl nominovaný na cenu Anasoft litera a získal Cenu AOSS za rok 2007.

Data uvedení